6 miljoner till cancerforskare vid LiU

Cancerfonden ger 6 miljoner kronor till cancerforskare vid Linköpings universitet. Forskningen vid LiU bidrar till framsteg inom tidig diagnostik och individanpassad behandling av cancer.

En av forskarna som tilldelas en tjänst som Junior Investigator Award är Linda Bojmar. Spridning (metastasering) orsakar de flesta cancer-relaterade dödsfall och målet som Linda Bojmar nu arbetar mot är att förstå betydelsen av den pre-metastatiska nischen, dvs. tidiga förändringar, före spridning, samt utvärdera leverns roll vid olika metastaseringsmönster. Syftet är att finna nya typer av biomarkörer som kan hjälpa till att skräddarsy behandlingsstrategier för den individuella patienten. 

– Forskare vid Linköpings universitet driver projekt med stor potential att förbättra cancervården, och vi är glada att kunna stötta detta arbete, säger Malin Sund, ordförande i forskningsnämnden. 

Denna satsning är en del av Cancerfondens totala anslagsutdelning på 114 miljoner kronor till cancerforskare i Sverige. De 114 miljonerna fördelas på 48 forskare över sju svenska universitet, med syftet att ta viktiga steg framåt i kampen mot cancer. Cancerfonden fortsätter sitt arbete med att finansiera livsviktig forskning, tack vare generösa bidrag från allmänheten.  

Fördelning per universitet, (avrundat till tusental):   

Göteborgs universitet 19,1 miljoner  

Karolinska institutet 45,7 miljoner  

Kungliga Tekniska Högskolan 2,3 miljoner  

Linköpings universitet 6 miljoner  

Lunds universitet 19 miljoner  

Umeå universitet 3,1 miljoner  

Uppsala universitet 19,1 miljoner 

Vill du få information om vårt arbete för att besegra cancer?

Genom att gå vidare samtycker jag till att mina personuppgifter behandlas i enlighet med Cancerfondens integritetspolicy.

Illustration av ett brev