Hepatocellulärt carcinom (HCC)är den vanligaste formen av levercancer med högst dödlighet, beroende på begränsade terapialternativ. Vid cancer är metabolismen förändrad, inte minst fettomsättningen. Fetma, som drabbar en stor del av befolkningen, ökar risken för HCC. Utröningen av mekanismerna vilka leder till HCC försvåras av fetmans många komplikationer, som fettlever, ogynnsam expandering av fettväven och diabetes. Eftersom ökade fria fettsuror i blodet är gemensamma för dessa tillstånd, postulerar vi att fria fettsyror bidrar till utvecklingen av HCC.
Vi studerar levercancer med fokus på Hepatocellulärt carcinom (HCC). Syftet med vår forskning är undersökningen av hur fria fettsyror skulle kunna bidra till utvecklingen av HCC. Till detta ändamål kommer vi att förändra nivån av fria fettsyror i experiment med celler och muusmodeller för att undersöka hur detta ppåverkar utvecklingen av HCC. Vi ämnar också utröna de molekylära mekanismerna i utvecklingen av HCC. Fokus kommer att läggas på uppklarningen av dessa mekanismer i hepatocyter, den celltyp som ger upphov till HCC, och klargöra hur stressen som förorsakas av fria fettttsyror initierar carcinogenesen.
Vår forskning syftar till klarläggningen av hur fetma och den medföljande ökningen av fria fettsyror leder til levercancer. Eftersom fria fettsyror påverkar en rad processer, som fettmetabolismen, insulinsekretionen och graden av inflammation, finns det många möjligheter hur fettszrorna kan främja cancerutvecklingen. Vi kommer att använda en mångfald metoder för att kartlägga mekanismen som utlöses av fria fettsyror i utvecklingen av HCC. Resultaten av vår forskning borde bana vägen för nya terapiansatser för att motverka uppkomsten av HCC hos det ständigt ökande antalet individer med fetma.